Xeon Platinum 8592V
Xeon Platinum 8592V — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Platinum 8592V
4677
•
Emerald Rapids
•
14.12.2023
•
64 cores /
128 threads
•
2.00 GHz
•
330W
🏆 Top #113
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
106,505
PassMark
108,721
Efficiency
322.74
Xeon Platinum 8592V is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The processor is based on advanced 10 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The computational arsenal of this model includes 64 cores, capable of executing 128 instruction threads simultaneously. The base clock speed is 2 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.9 GHz. Thanks to 320 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. Nominal power consumption (TDP) is 330 W, so adequate cooling should be considered. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 14.12.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon Platinum |
| Codename | Emerald Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRN4Z |
Architecture
| Socket | 4677 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 1526.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 94 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 64 |
| Total Threads | 128 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.9 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 2.9 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 307.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 5120 KB |
| L2 Cache | 128 MB |
| L3 Cache | 320 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x80 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 330 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 108 721 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 388 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 322.74 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.