Xeon Platinum 8592+
Xeon Platinum 8592+ — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Platinum 8592+
4677
•
Emerald Rapids
•
14.12.2023
•
64 cores /
128 threads
•
1.90 GHz
•
350W
🏆 Top #103
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
108,721
PassMark
108,721
Efficiency
310.63
The Xeon Platinum 8592+ processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The die is produced using 10 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The die configuration includes 64 computing cores with support for 128 threads. By default, the cores function at 1.9 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.9 GHz. Thanks to 320 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. Nominal power consumption (TDP) is 350 W, so adequate cooling should be considered. The gaming performance of Xeon Platinum 8592+ is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 14.12.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon Platinum |
| Codename | Emerald Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRN55 |
Architecture
| Socket | 4677 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 1526.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 98 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 64 |
| Total Threads | 128 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.9 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 2.9 GHz |
| Multiplier | 19.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 358.40 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 5120 KB |
| L2 Cache | 128 MB |
| L3 Cache | 320 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x80 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 350 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 108 721 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 388 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 310.63 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.