Xeon Platinum 8571N
Xeon Platinum 8571N — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Platinum 8571N
4677
•
Emerald Rapids
•
14.12.2023
•
52 cores /
104 threads
•
2.40 GHz
•
300W
🏆 Top #105
Performance
Synthetic Score
108,387
PassMark
68,385
Efficiency
361.29
Xeon Platinum 8571N is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. Thanks to the use of the 10 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The die configuration includes 52 computing cores with support for 104 threads. In standard mode, the chip operates at 2.4 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4 GHz. The L3 smart cache size is 300 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The manufacturer indicates heat dissipation at 300 W in standard operating mode. The gaming performance of Xeon Platinum 8571N is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 14.12.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon Platinum |
| Codename | Emerald Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRN53 |
Architecture
| Socket | 4677 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 1526.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 94 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 52 |
| Total Threads | 104 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 3 GHz |
| Multiplier | 24.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 307.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 4160 KB |
| L2 Cache | 104 MB |
| L3 Cache | 300 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x80 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 300 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 68 385 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 969 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 361.29 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.