Xeon Platinum 8568Y+
Xeon Platinum 8568Y+ — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Platinum 8568Y+
4677
•
Emerald Rapids
•
14.12.2023
•
48 cores /
96 threads
•
2.30 GHz
•
350W
🏆 Top #117
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
105,534
PassMark
127,172
Efficiency
301.53
The Xeon Platinum 8568Y+ model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The die is produced using 10 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The die configuration includes 48 computing cores with support for 96 threads. In standard mode, the chip operates at 2.3 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4 GHz. For fast data exchange, 300 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 350 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 14.12.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon Platinum |
| Codename | Emerald Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRN59 |
Architecture
| Socket | 4677 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 1526.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 48 |
| Total Threads | 96 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 3.2 GHz |
| Multiplier | 23.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 358.40 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 3840 KB |
| L2 Cache | 96 MB |
| L3 Cache | 300 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x80 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 350 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 127 172 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 033 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 301.53 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.