Xeon Platinum 8558U
Xeon Platinum 8558U — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Platinum 8558U
4677
•
Emerald Rapids
•
14.12.2023
•
48 cores /
96 threads
•
2.00 GHz
•
300W
🏆 Top #127
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
102,072
PassMark
105,534
Efficiency
340.24
Xeon Platinum 8558U is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The hardware foundation of the die is based on 10 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The die configuration includes 48 computing cores with support for 96 threads. In standard mode, the chip operates at 2 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 4 GHz when the system demands it. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 260 MB. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 300 W. The gaming performance of Xeon Platinum 8558U is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 14.12.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon Platinum |
| Codename | Emerald Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRN5B |
Architecture
| Socket | 4677 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 1526.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 48 |
| Total Threads | 96 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 2.9 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 307.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 3840 KB |
| L2 Cache | 96 MB |
| L3 Cache | 260 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x80 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 300 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 105 534 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 554 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 340.24 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.