Xeon Platinum 8468H
Xeon Platinum 8468H — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Platinum 8468H
4677
•
Sapphire Rapids
•
10.01.2023
•
48 cores /
96 threads
•
2.10 GHz
•
330W
🏆 Top #198
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
77,009
PassMark
121,219
Efficiency
233.36
The Xeon Platinum 8468H model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The chip is manufactured using a 10 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 48 cores and 96 computing threads, which is sufficient for comfortable work. By default, the cores function at 2.1 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.8 GHz. For fast data exchange, 105 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 330 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 10.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon Platinum |
| Codename | Sapphire Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRM7S |
Architecture
| Socket | 4677 |
| Microarchitecture | Golden Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 1908.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 48 |
| Total Threads | 96 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 3 GHz |
| Multiplier | 21.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 307.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 3840 KB |
| L2 Cache | 96 MB |
| L3 Cache | 105 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x80 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 330 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 121 219 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 967 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 233.36 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.