Xeon Platinum 8462Y+
Xeon Platinum 8462Y+ — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Platinum 8462Y+
4677
•
Sapphire Rapids
•
10.01.2023
•
32 cores /
64 threads
•
2.80 GHz
•
300W
🏆 Top #230
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
68,976
PassMark
111,234
Efficiency
229.92
Xeon Platinum 8462Y+ is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. Thanks to the use of the 10 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 32 cores, capable of executing 64 instruction threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 2.8 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.1 GHz. The L3 smart cache size is 60 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 300 W. The gaming performance of Xeon Platinum 8462Y+ is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 10.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon Platinum |
| Codename | Sapphire Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRMGP |
Architecture
| Socket | 4677 |
| Microarchitecture | Golden Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 1908.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 32 |
| Total Threads | 64 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.1 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Multiplier | 28.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 307.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 2560 KB |
| L2 Cache | 64 MB |
| L3 Cache | 60 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x80 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 300 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 111 234 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 054 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 229.92 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.