Xeon Platinum 8461V
Xeon Platinum 8461V — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Platinum 8461V
4677
•
Sapphire Rapids
•
10.01.2023
•
48 cores /
96 threads
•
2.20 GHz
•
300W
🏆 Top #98
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
111,830
PassMark
74,982
Efficiency
372.77
Xeon Platinum 8461V is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The chip is manufactured using a 10 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The die configuration includes 48 computing cores with support for 96 threads. The base clock speed is 2.2 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.7 GHz. Thanks to 97.5 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The manufacturer indicates heat dissipation at 300 W in standard operating mode. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 10.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon Platinum |
| Codename | Sapphire Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRM7D |
Architecture
| Socket | 4677 |
| Microarchitecture | Golden Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 1908.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 48 |
| Total Threads | 96 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 2.8 GHz |
| Multiplier | 22.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 307.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 3840 KB |
| L2 Cache | 96 MB |
| L3 Cache | 97.5 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x80 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 300 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 74 982 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 855 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 372.77 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.