Xeon Platinum 8458P
Xeon Platinum 8458P — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Platinum 8458P
4677
•
Sapphire Rapids
•
10.01.2023
•
44 cores /
88 threads
•
2.70 GHz
•
350W
🏆 Top #242
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
67,596
PassMark
117,136
Efficiency
193.13
Meet Xeon Platinum 8458P — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The hardware foundation of the die is based on 10 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The die configuration includes 44 computing cores with support for 88 threads. The base clock speed is 2.7 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.8 GHz. Thanks to 82.5 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The manufacturer indicates heat dissipation at 350 W in standard operating mode. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 10.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon Platinum |
| Codename | Sapphire Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRM7E |
Architecture
| Socket | 4677 |
| Microarchitecture | Golden Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 1908.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 44 |
| Total Threads | 88 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 3.2 GHz |
| Multiplier | 27.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 307.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 3520 KB |
| L2 Cache | 88 MB |
| L3 Cache | 82.5 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x80 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 350 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 117 136 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 841 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 193.13 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.