Xeon Platinum 8380HL
Xeon Platinum 8380HL — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Platinum 8380HL
4189
•
Cooper Lake-SP
•
06.04.2021
•
28 cores /
56 threads
•
2.90 GHz
•
250W
🏆 Top #207
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
74,743
Efficiency
298.97
The Xeon Platinum 8380HL processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. Thanks to the use of the 14 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 28 cores and 56 computing threads, which is sufficient for comfortable work. By default, the cores function at 2.9 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.3 GHz. Thanks to 38.5 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The TDP level for this model is set within 250 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 06.04.2021 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon Platinum |
| Codename | Cooper Lake-SP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRJXR CD8070604480401 |
Architecture
| Socket | 4189 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 28 |
| Total Threads | 56 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.3 GHz |
| Multiplier | 29.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 6 |
| Memory Bandwidth | 153.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1792 KB |
| L2 Cache | 28 MB |
| L3 Cache | 38.5 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x48 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 250 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 74 743 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 336 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 298.97 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.