Xeon Platinum 8380
Xeon Platinum 8380 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Platinum 8380
4189
•
Ice Lake-SP
•
06.04.2021
•
40 cores /
80 threads
•
2.30 GHz
•
270W
🏆 Top #161
Performance
Synthetic Score
91,491
PassMark
85,937
Efficiency
338.86
Intel released the Xeon Platinum 8380 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. Thanks to the use of the 10 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The CPU received 40 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 80 data threads. In standard mode, the chip operates at 2.3 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.4 GHz. For fast data exchange, 60 MB of third-level cache memory (L3) is provided. Nominal power consumption (TDP) is 270 W, so adequate cooling should be considered. Regarding gaming performance, Xeon Platinum 8380 is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 06.04.2021 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon Platinum |
| Codename | Ice Lake-SP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRKHR CD8068904572601 |
Architecture
| Socket | 4189 |
| Microarchitecture | Sunny Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 40 |
| Total Threads | 80 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Multiplier | 23.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 204.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 2560 KB |
| L2 Cache | 40 MB |
| L3 Cache | 60 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x64 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 270 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 85 937 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 189 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 338.86 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.