Xeon Platinum 8360Y
Xeon Platinum 8360Y — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Platinum 8360Y
4189
•
Ice Lake-SP
•
06.04.2021
•
36 cores /
72 threads
•
2.40 GHz
•
250W
🏆 Top #222
Performance
Synthetic Score
70,327
PassMark
54,078
Efficiency
281.31
The Xeon Platinum 8360Y processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The hardware foundation of the die is based on 10 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The die configuration includes 36 computing cores with support for 72 threads. The base clock speed is 2.4 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.5 GHz. The L3 smart cache size is 54 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 250 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 06.04.2021 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon Platinum |
| Codename | Ice Lake-SP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRKHF CD8068904571901 |
Architecture
| Socket | 4189 |
| Microarchitecture | Sunny Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 36 |
| Total Threads | 72 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Multiplier | 24.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 204.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 2304 KB |
| L2 Cache | 36 MB |
| L3 Cache | 54 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x64 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 250 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 54 078 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 489 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 281.31 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.