Xeon Platinum 8358
Xeon Platinum 8358 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Platinum 8358
4189
•
Ice Lake-SP
•
06.04.2021
•
32 cores /
64 threads
•
2.60 GHz
•
250W
🏆 Top #383
Performance
Synthetic Score
48,916
PassMark
82,893
Efficiency
195.66
The Xeon Platinum 8358 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. Thanks to the use of the 10 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. It features 32 cores and 64 threads, making it an excellent choice for modern tasks. By default, the cores function at 2.6 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3.4 GHz. The L3 smart cache size is 48 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 250 W. The gaming performance of Xeon Platinum 8358 is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 06.04.2021 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon Platinum |
| Codename | Ice Lake-SP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRKJ1 CD8068904572302 |
Architecture
| Socket | 4189 |
| Microarchitecture | Sunny Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 32 |
| Total Threads | 64 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Multiplier | 26.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 204.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 2048 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
| L3 Cache | 48 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x64 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 250 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 82 893 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 349 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 195.66 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.