Xeon Platinum 8352V
Xeon Platinum 8352V — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Platinum 8352V
4189
•
Ice Lake-SP
•
06.04.2021
•
36 cores /
72 threads
•
2.50 GHz
•
195W
🏆 Top #381
Performance
Synthetic Score
49,574
PassMark
70,327
Efficiency
254.23
Intel released the Xeon Platinum 8352V processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The processor is based on advanced 10 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The computational arsenal of this model includes 36 cores, capable of executing 72 instruction threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 2.5 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 3.5 GHz when the system demands it. For fast data exchange, 54 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 195 W. The gaming performance of Xeon Platinum 8352V is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 06.04.2021 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon Platinum |
| Codename | Ice Lake-SP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRKJ2 CD8068904571501 |
Architecture
| Socket | 4189 |
| Microarchitecture | Sunny Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 36 |
| Total Threads | 72 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Multiplier | 25.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 187.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 2304 KB |
| L2 Cache | 36 MB |
| L3 Cache | 54 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x64 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 195 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 70 327 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 967 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 254.23 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.