Xeon Platinum 8276
Xeon Platinum 8276 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Platinum 8276
3647
•
Cascade Lake-SP
•
11.12.2018
•
28 cores /
56 threads
•
2.20 GHz
•
165W
🏆 Top #392
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
48,215
Efficiency
292.21
Xeon Platinum 8276 is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The chip is manufactured using a 14 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The die configuration includes 28 computing cores with support for 56 threads. By default, the cores function at 2.2 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 38.5 MB. The TDP level for this model is set within 165 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 11.12.2018 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon Platinum |
| Codename | Cascade Lake-SP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRF99 CD8069504195501 |
Architecture
| Socket | 3647 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 8.00 million |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 28 |
| Total Threads | 56 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| Multiplier | 22.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1792 KB |
| L2 Cache | 28 MB |
| L3 Cache | 38.5 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 165 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 48 215 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 616 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 292.21 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.