Xeon Phi 7120D
Xeon Phi 7120D — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Phi 7120D
SFF 230-Pin
•
Knights Corner
•
01.03.2014
•
61 cores /
244 threads
•
1.24 GHz
•
270W
🏆 Top #1196
Performance
Synthetic Score
12,573
Efficiency
46.57
Intel released the Xeon Phi 7120D processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The hardware foundation of the die is based on 22 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The computational arsenal of this model includes 61 cores, capable of executing 244 instruction threads simultaneously. The base clock speed is 1.2 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 1.3 GHz. The manufacturer indicates heat dissipation at 270 W in standard operating mode. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 01.03.2014 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Xeon Phi |
| Series | Xeon Phi |
| Codename | Knights Corner |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SC7120D |
Architecture
| Socket | SFF 230-Pin |
| Microarchitecture | Knights Corner |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 5.00 million |
| Die Size | 350.00 mm² |
| Package Type | Other |
Cores & Threads
| Total Cores | 61 |
| Total Threads | 244 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.238 GHz |
| Max Turbo Frequency | 1.333 GHz |
| Multiplier | 12.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1952 KB |
| L2 Cache | 30.5 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 270 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 12 573 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 257 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 46.57 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.