Xeon MP 3.0
Xeon MP 3.0 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon MP 3.0
604
•
Gallatin
•
02.03.2004
•
1 core /
2 threads
•
3.00 GHz
•
85W
🏆 Top #3311
Performance
Synthetic Score
498
Efficiency
5.86
Meet Xeon MP 3.0 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. Thanks to the use of the 130 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The CPU received 1 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 2 data threads. In standard mode, the chip operates at 3 GHz. Thanks to 4 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. Nominal power consumption (TDP) is 85 W, so adequate cooling should be considered. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 02.03.2004 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Classic |
| Series | Xeon |
| Codename | Gallatin |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SL79V |
Architecture
| Socket | 604 |
| Microarchitecture | NetBurst |
| Process Node (CPU Node) | 130 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 269.00 mm² |
| Package Type | PGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 71 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 1 |
| Total Threads | 2 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3 GHz |
| Multiplier | 30.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 8 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 4 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 85 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 498 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 621 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 5.86 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.