Xeon Max 9462
Xeon Max 9462 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Max 9462
4677
•
Sapphire Rapids HBM
•
10.01.2023
•
32 cores /
64 threads
•
2.70 GHz
•
350W
🏆 Top #214
Performance
Synthetic Score
73,093
Efficiency
208.84
The Xeon Max 9462 processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The chip is manufactured using a 10 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 32 cores and 64 computing threads, which is sufficient for comfortable work. Starting operating frequencies begin at 2.7 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3.5 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 75 MB. The TDP level for this model is set within 350 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 10.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon Max |
| Codename | Sapphire Rapids HBM |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRMJF |
Architecture
| Socket | 4677 |
| Microarchitecture | Golden Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 1908.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 32 |
| Total Threads | 64 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 3.1 GHz |
| Multiplier | 27.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 307.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 2560 KB |
| L2 Cache | 64 MB |
| L3 Cache | 75 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x80 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 350 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 73 093 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 855 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 208.84 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.