Xeon LC5528
Xeon LC5528 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon LC5528
1366
•
Jasper Forest
•
11.02.2010
•
4 cores /
8 threads
•
2.13 GHz
•
60W
🏆 Top #2064
Performance
Synthetic Score
3,826
Efficiency
63.77
The Xeon LC5528 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The processor is based on advanced 45 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The CPU received 4 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 8 data threads. The base clock speed is 2.1 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 2.5 GHz when the system demands it. For fast data exchange, 8 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The manufacturer indicates heat dissipation at 60 W in standard operating mode. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 11.02.2010 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon |
| Codename | Jasper Forest |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLBWK |
Architecture
| Socket | 1366 |
| Microarchitecture | Nehalem |
| Process Node (CPU Node) | 45 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 263.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.133 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.533 GHz |
| Multiplier | 16.00 |
| Base Clock (BCLK) | 133 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 3 |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 60 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 826 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 273 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 63.77 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.