Xeon LC3528
Xeon LC3528 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon LC3528
1366
•
Jasper Forest
•
11.02.2010
•
2 cores /
4 threads
•
1.73 GHz
•
35W
🏆 Top #2798
Performance
Synthetic Score
1,387
Efficiency
39.63
Intel released the Xeon LC3528 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The die is produced using 45 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. It features 2 cores and 4 threads, making it an excellent choice for modern tasks. In standard mode, the chip operates at 1.7 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 1.9 GHz. The L3 smart cache size is 4 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 35 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 11.02.2010 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon |
| Codename | Jasper Forest |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLBWG |
Architecture
| Socket | 1366 |
| Microarchitecture | Nehalem |
| Process Node (CPU Node) | 45 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.733 GHz |
| Max Turbo Frequency | 1.866 GHz |
| Multiplier | 13.00 |
| Base Clock (BCLK) | 133 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 12.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 387 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 866 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 39.63 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.