Xeon L7450
Xeon L7450 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon L7450
604
•
Dunnington
•
15.09.2008
•
6 cores /
6 threads
•
2.13 GHz
•
65W
🏆 Top #2267
Performance
Synthetic Score
3,014
Efficiency
46.37
Intel released the Xeon L7450 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The hardware foundation of the die is based on 45 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The CPU received 6 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 6 data threads. In standard mode, the chip operates at 2.1 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 12 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 65 W in standard operating mode. While Xeon L7450 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 15.09.2008 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon MP |
| Codename | Dunnington |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLG9M |
Architecture
| Socket | 604 |
| Microarchitecture | Core |
| Process Node (CPU Node) | 45 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.90 million |
| Die Size | 503.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 6 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.133 GHz |
| Multiplier | 8.00 |
| Base Clock (BCLK) | 266 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 21.30 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 9 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 014 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 627 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 46.37 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.