Xeon L5618
Xeon L5618 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon L5618
1366
•
Westmere-EP
•
16.03.2010
•
4 cores /
8 threads
•
1.87 GHz
•
40W
🏆 Top #1980
Performance
Synthetic Score
4,337
Efficiency
108.43
Xeon L5618 is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The hardware foundation of the die is based on 32 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Multitasking is implemented through 4 cores and 8 computing threads, which is sufficient for comfortable work. By default, the cores function at 1.9 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 2.3 GHz. The L3 smart cache size is 12 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The manufacturer indicates heat dissipation at 40 W in standard operating mode. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 16.03.2010 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon |
| Codename | Westmere-EP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLBX3 |
Architecture
| Socket | 1366 |
| Microarchitecture | Westmere |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.17 million |
| Die Size | 239.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.866 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.266 GHz |
| Multiplier | 14.00 |
| Base Clock (BCLK) | 133 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 3 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 40 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 4 337 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 355 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 108.43 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.