Xeon L5508
Xeon L5508 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon L5508
1366
•
Gainestown
•
30.03.2009
•
2 cores /
4 threads
•
2.00 GHz
•
38W
🏆 Top #2605
Performance
Synthetic Score
1,837
Efficiency
48.34
The Xeon L5508 processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The processor is based on advanced 45 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The die configuration includes 2 computing cores with support for 4 threads. The base clock speed is 2 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 2.4 GHz. The L3 smart cache size is 8 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 38 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 30.03.2009 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon |
| Codename | Gainestown |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLBGK |
Architecture
| Socket | 1366 |
| Microarchitecture | Nehalem |
| Process Node (CPU Node) | 45 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 731 million |
| Die Size | 263.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.4 GHz |
| Multiplier | 15.00 |
| Base Clock (BCLK) | 133 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 3 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 38 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 837 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 147 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 48.34 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.