Xeon Gold 6554S
Xeon Gold 6554S — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Gold 6554S
4677
•
Emerald Rapids
•
14.12.2023
•
36 cores /
72 threads
•
2.20 GHz
•
270W
🏆 Top #132
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
100,244
PassMark
110,835
Efficiency
371.27
Meet Xeon Gold 6554S — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The hardware foundation of the die is based on 10 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. It features 36 cores and 72 threads, making it an excellent choice for modern tasks. By default, the cores function at 2.2 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 4 GHz. The L3 smart cache size is 180 MB, which positively affects the overall system responsiveness. Nominal power consumption (TDP) is 270 W, so adequate cooling should be considered. Regarding gaming performance, Xeon Gold 6554S is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 14.12.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon Gold |
| Codename | Emerald Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRN4Y |
Architecture
| Socket | 4677 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 1526.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 91 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 36 |
| Total Threads | 72 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 3 GHz |
| Multiplier | 22.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 332.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 2880 KB |
| L2 Cache | 72 MB |
| L3 Cache | 180 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x80 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 270 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 110 835 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 267 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 371.27 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.