Xeon Gold 6548N
Xeon Gold 6548N — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Gold 6548N
4677
•
Emerald Rapids
•
14.12.2023
•
32 cores /
64 threads
•
2.80 GHz
•
270W
🏆 Top #154
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
94,063
PassMark
72,978
Efficiency
348.38
Intel released the Xeon Gold 6548N processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The hardware foundation of the die is based on 10 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The die configuration includes 32 computing cores with support for 64 threads. The base clock speed is 2.8 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4.1 GHz. For fast data exchange, 60 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 270 W. The gaming performance of Xeon Gold 6548N is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 14.12.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon Gold |
| Codename | Emerald Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRN6U Q42W |
Architecture
| Socket | 4677 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 1526.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 98 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 32 |
| Total Threads | 64 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.1 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Multiplier | 28.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 332.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 2560 KB |
| L2 Cache | 64 MB |
| L3 Cache | 60 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x80 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 270 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 72 978 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 609 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 348.38 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.