Xeon Gold 6544Y
Xeon Gold 6544Y — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Gold 6544Y
4677
•
Emerald Rapids
•
14.12.2023
•
16 cores /
32 threads
•
3.60 GHz
•
270W
🏆 Top #223
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
70,251
PassMark
78,992
Efficiency
260.19
Xeon Gold 6544Y is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. Thanks to the use of the 10 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The die configuration includes 16 computing cores with support for 32 threads. By default, the cores function at 3.6 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 4.1 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 45 MB. Nominal power consumption (TDP) is 270 W, so adequate cooling should be considered. The gaming performance of Xeon Gold 6544Y is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 14.12.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon Gold |
| Codename | Emerald Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRN6R Q41S |
Architecture
| Socket | 4677 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 1526.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 103 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 32 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.1 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 4.1 GHz |
| Multiplier | 36.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 332.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1280 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
| L3 Cache | 45 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x80 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 270 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 78 992 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 197 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 260.19 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.