Xeon Gold 6534
Xeon Gold 6534 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Gold 6534
4677
•
Emerald Rapids
•
14.12.2023
•
8 cores /
16 threads
•
3.90 GHz
•
195W
🏆 Top #413
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
45,363
PassMark
49,848
Efficiency
232.63
The Xeon Gold 6534 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. Thanks to the use of the 10 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The CPU received 8 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 16 data threads. In standard mode, the chip operates at 3.9 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.2 GHz. For fast data exchange, 22.5 MB of third-level cache memory (L3) is provided. Nominal power consumption (TDP) is 195 W, so adequate cooling should be considered. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 14.12.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon Gold |
| Codename | Emerald Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRN6A Q422 |
Architecture
| Socket | 4677 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 1526.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 97 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| Multiplier | 39.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 307.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 22.5 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x80 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 195 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 49 848 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 224 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 232.63 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.