Xeon Gold 6530
Xeon Gold 6530 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Gold 6530
4677
•
Emerald Rapids
•
14.12.2023
•
32 cores /
64 threads
•
2.10 GHz
•
270W
🏆 Top #430
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
43,800
PassMark
91,769
Efficiency
162.22
The Xeon Gold 6530 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. Thanks to the use of the 10 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The die configuration includes 32 computing cores with support for 64 threads. In standard mode, the chip operates at 2.1 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 4 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 160 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 270 W in standard operating mode. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 14.12.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon Gold |
| Codename | Emerald Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRN5C |
Architecture
| Socket | 4677 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 1526.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 91 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 32 |
| Total Threads | 64 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 2.7 GHz |
| Multiplier | 21.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 307.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 2560 KB |
| L2 Cache | 64 MB |
| L3 Cache | 160 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x80 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 270 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 91 769 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 898 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 162.22 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.