Xeon Gold 6448Y
Xeon Gold 6448Y — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Gold 6448Y
4677
•
Sapphire Rapids
•
10.01.2023
•
32 cores /
64 threads
•
2.10 GHz
•
225W
🏆 Top #248
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
66,479
PassMark
100,642
Efficiency
295.46
The Xeon Gold 6448Y processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The chip is manufactured using a 10 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. It features 32 cores and 64 threads, making it an excellent choice for modern tasks. In standard mode, the chip operates at 2.1 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 4.1 GHz when the system demands it. The L3 smart cache size is 60 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 225 W. Regarding gaming performance, Xeon Gold 6448Y is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 10.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon Gold |
| Codename | Sapphire Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRMGN |
Architecture
| Socket | 4677 |
| Microarchitecture | Golden Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 32 |
| Total Threads | 64 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.1 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 3 GHz |
| Multiplier | 21.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 307.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 2560 KB |
| L2 Cache | 64 MB |
| L3 Cache | 60 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x80 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 225 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 100 642 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 065 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 295.46 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.