Xeon Gold 6448H
Xeon Gold 6448H — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Gold 6448H
4677
•
Sapphire Rapids
•
10.01.2023
•
32 cores /
64 threads
•
2.40 GHz
•
250W
🏆 Top #229
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
68,976
PassMark
123,361
Efficiency
275.90
The Xeon Gold 6448H processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The die is produced using 10 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. Multitasking is implemented through 32 cores and 64 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 2.4 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.1 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 60 MB. Nominal power consumption (TDP) is 250 W, so adequate cooling should be considered. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 10.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon Gold |
| Codename | Sapphire Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRMGW |
Architecture
| Socket | 4677 |
| Microarchitecture | Golden Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 32 |
| Total Threads | 64 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.1 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 3.2 GHz |
| Multiplier | 24.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 307.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 2560 KB |
| L2 Cache | 64 MB |
| L3 Cache | 60 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x80 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 250 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 123 361 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 664 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 275.90 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.