Xeon Gold 6442Y
Xeon Gold 6442Y — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Gold 6442Y
4677
•
Sapphire Rapids
•
10.01.2023
•
24 cores /
48 threads
•
2.60 GHz
•
225W
🏆 Top #346
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
52,922
PassMark
91,737
Efficiency
235.21
Xeon Gold 6442Y is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The chip is manufactured using a 10 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 24 cores, capable of executing 48 instruction threads simultaneously. By default, the cores function at 2.6 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4 GHz. Thanks to 60 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 225 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 10.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon Gold |
| Codename | Sapphire Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRMGK |
Architecture
| Socket | 4677 |
| Microarchitecture | Golden Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 24 |
| Total Threads | 48 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Multiplier | 26.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 307.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1920 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
| L3 Cache | 60 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x80 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 225 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 91 737 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 095 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 235.21 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.