Xeon Gold 6416H
Xeon Gold 6416H — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Gold 6416H
4677
•
Sapphire Rapids
•
10.01.2023
•
18 cores /
36 threads
•
2.20 GHz
•
165W
🏆 Top #458
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
40,253
PassMark
71,079
Efficiency
243.96
Meet Xeon Gold 6416H — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. Thanks to the use of the 10 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The CPU received 18 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 36 data threads. Starting operating frequencies begin at 2.2 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.2 GHz. The L3 smart cache size is 45 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 165 W. The gaming performance of Xeon Gold 6416H is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 10.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon Gold |
| Codename | Sapphire Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRMGU |
Architecture
| Socket | 4677 |
| Microarchitecture | Golden Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 18 |
| Total Threads | 36 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 2.9 GHz |
| Multiplier | 22.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 307.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1440 KB |
| L2 Cache | 36 MB |
| L3 Cache | 45 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x80 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 165 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 71 079 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 271 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 243.96 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.