Xeon Gold 6338T
Xeon Gold 6338T — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Gold 6338T
4189
•
Ice Lake-SP
•
06.04.2021
•
24 cores /
48 threads
•
2.10 GHz
•
165W
🏆 Top #262
Performance
Synthetic Score
64,453
PassMark
35,801
Efficiency
390.62
Meet Xeon Gold 6338T — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The die is produced using 10 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The computational arsenal of this model includes 24 cores, capable of executing 48 instruction threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 2.1 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.4 GHz. For fast data exchange, 36 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 165 W. The gaming performance of Xeon Gold 6338T is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 06.04.2021 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon Gold |
| Codename | Ice Lake-SP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | 4189 |
| Microarchitecture | Sunny Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 24 |
| Total Threads | 48 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Multiplier | 21.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 204.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1536 KB |
| L2 Cache | 24 MB |
| L3 Cache | 36 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x64 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 165 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 35 801 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 348 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 390.62 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.