Xeon Gold 5433N
Xeon Gold 5433N — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Gold 5433N
4677
•
Sapphire Rapids
•
10.01.2023
•
20 cores /
40 threads
•
2.30 GHz
•
160W
🏆 Top #215
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
72,383
Efficiency
452.39
Xeon Gold 5433N is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The processor is based on advanced 10 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. Multitasking is implemented through 20 cores and 40 computing threads, which is sufficient for comfortable work. By default, the cores function at 2.3 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.1 GHz. The L3 smart cache size is 37.5 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 160 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 10.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon Gold |
| Codename | Sapphire Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRMQP |
Architecture
| Socket | 4677 |
| Microarchitecture | Golden Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 20 |
| Total Threads | 40 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.1 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 3.1 GHz |
| Multiplier | 23.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 256.00 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1600 KB |
| L2 Cache | 40 MB |
| L3 Cache | 37.5 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x48 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 160 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 72 383 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 523 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 452.39 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.