Xeon Gold 5418N
Xeon Gold 5418N — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Gold 5418N
4677
•
Sapphire Rapids
•
10.01.2023
•
24 cores /
48 threads
•
1.80 GHz
•
165W
🏆 Top #391
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
48,302
PassMark
75,373
Efficiency
292.74
Xeon Gold 5418N is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The die is produced using 10 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The computational arsenal of this model includes 24 cores, capable of executing 48 instruction threads simultaneously. By default, the cores function at 1.8 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 3.8 GHz when the system demands it. The L3 smart cache size is 45 MB, which positively affects the overall system responsiveness. Nominal power consumption (TDP) is 165 W, so adequate cooling should be considered. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 10.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon Gold |
| Codename | Sapphire Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRMGX |
Architecture
| Socket | 4677 |
| Microarchitecture | Golden Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 24 |
| Total Threads | 48 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 2.9 GHz |
| Multiplier | 18.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 256.00 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1920 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
| L3 Cache | 45 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x80 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 165 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 75 373 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 876 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 292.74 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.