Xeon Gold 5318S
Xeon Gold 5318S — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Gold 5318S
4189
•
Ice Lake-SP
•
06.04.2021
•
24 cores /
48 threads
•
2.10 GHz
•
165W
🏆 Top #260
Performance
Synthetic Score
64,453
Efficiency
390.62
The Xeon Gold 5318S processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The hardware foundation of the die is based on 10 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The die configuration includes 24 computing cores with support for 48 threads. In standard mode, the chip operates at 2.1 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.4 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 36 MB. The TDP level for this model is set within 165 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 06.04.2021 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon Gold |
| Codename | Ice Lake-SP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | 4189 |
| Microarchitecture | Sunny Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 24 |
| Total Threads | 48 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Multiplier | 21.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 187.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1536 KB |
| L2 Cache | 24 MB |
| L3 Cache | 36 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x64 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 165 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 64 453 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 356 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 390.62 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.