Xeon E7-8870 v3
Xeon E7-8870 v3 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E7-8870 v3
2011-3
•
Haswell-EX
•
01.06.2015
•
18 cores /
36 threads
•
2.10 GHz
•
140W
🏆 Top #548
Performance
Synthetic Score
31,580
Efficiency
225.57
Intel released the Xeon E7-8870 v3 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The die is produced using 22 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The CPU received 18 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 36 data threads. Starting operating frequencies begin at 2.1 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 2.9 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 45 MB. Nominal power consumption (TDP) is 140 W, so adequate cooling should be considered. The gaming performance of Xeon E7-8870 v3 is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 01.06.2015 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E7 |
| Codename | Haswell-EX |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR21Y |
Architecture
| Socket | 2011-3 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.40 million |
| Die Size | 160.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 18 |
| Total Threads | 36 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.9 GHz |
| Multiplier | 21.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 29.90 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1152 KB |
| L2 Cache | 4.5 MB |
| L3 Cache | 45 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x32 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 140 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 31 580 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 192 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 225.57 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.