Xeon E7-8867 v3
Xeon E7-8867 v3 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E7-8867 v3
2011-3
•
Haswell-EX
•
01.06.2015
•
16 cores /
32 threads
•
2.50 GHz
•
165W
🏆 Top #509
Performance
Synthetic Score
34,498
PassMark
46,001
Efficiency
209.08
The Xeon E7-8867 v3 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. Thanks to the use of the 22 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 16 cores and 32 computing threads, which is sufficient for comfortable work. Starting operating frequencies begin at 2.5 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.3 GHz. Thanks to 45 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. Nominal power consumption (TDP) is 165 W, so adequate cooling should be considered. The gaming performance of Xeon E7-8867 v3 is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 01.06.2015 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E7 |
| Codename | Haswell-EX |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR228 |
Architecture
| Socket | 2011-3 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.40 million |
| Die Size | 160.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 32 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Multiplier | 25.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 29.90 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1024 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 45 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x32 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 165 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 46 001 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 730 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 209.08 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.