Xeon E7-8860
Xeon E7-8860 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E7-8860
1567
•
Westmere-EX
•
03.04.2011
•
10 cores /
20 threads
•
2.27 GHz
•
130W
🏆 Top #704
Performance
Synthetic Score
24,665
Efficiency
189.73
The Xeon E7-8860 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The chip is manufactured using a 32 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 10 cores, capable of executing 20 instruction threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 2.3 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 2.7 GHz. For fast data exchange, 24 MB of third-level cache memory (L3) is provided. Nominal power consumption (TDP) is 130 W, so adequate cooling should be considered. While Xeon E7-8860 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 03.04.2011 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E7 |
| Codename | Westmere-EX |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLC3F |
Architecture
| Socket | 1567 |
| Microarchitecture | Westmere |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 2.60 million |
| Die Size | 513.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 10 |
| Total Threads | 20 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.266 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.667 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 2.4 GHz |
| Multiplier | 17.00 |
| Base Clock (BCLK) | 133 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 42.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 2.5 MB |
| L3 Cache | 24 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 130 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 24 665 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 329 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 189.73 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.