Xeon E6540
Xeon E6540 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E6540
1567
•
Nehalem-EX
•
30.03.2010
•
6 cores /
12 threads
•
2.00 GHz
•
105W
🏆 Top #1524
Performance
Synthetic Score
7,682
Efficiency
73.16
Meet Xeon E6540 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The die is produced using 45 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. It features 6 cores and 12 threads, making it an excellent choice for modern tasks. In standard mode, the chip operates at 2 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 2.3 GHz. The L3 smart cache size is 18 MB, which positively affects the overall system responsiveness. Nominal power consumption (TDP) is 105 W, so adequate cooling should be considered. While Xeon E6540 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 30.03.2010 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon |
| Codename | Nehalem-EX |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLBRC |
Architecture
| Socket | 1567 |
| Microarchitecture | Nehalem |
| Process Node (CPU Node) | 45 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 2.30 million |
| Die Size | 684.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.266 GHz |
| Multiplier | 15.00 |
| Base Clock (BCLK) | 133 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 42.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 18 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 105 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 7 682 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 600 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 73.16 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.