Xeon E5630
Xeon E5630 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E5630
1366
•
Westmere-EP
•
16.03.2010
•
4 cores /
8 threads
•
2.53 GHz
•
80W
🏆 Top #1623
Performance
Synthetic Score
6,830
PassMark
6,781
Efficiency
85.38
Intel released the Xeon E5630 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. Thanks to the use of the 32 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The die configuration includes 4 computing cores with support for 8 threads. The base clock speed is 2.5 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 2.8 GHz. Thanks to 12 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 80 W. While Xeon E5630 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 16.03.2010 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon |
| Codename | Westmere-EP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLBVB |
Architecture
| Socket | 1366 |
| Microarchitecture | Westmere |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.17 million |
| Die Size | 239.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.533 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.8 GHz |
| Multiplier | 19.00 |
| Base Clock (BCLK) | 133 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 3 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 80 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 6 781 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 167 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 85.38 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.