Xeon E5540
Xeon E5540 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E5540
1366
•
Gainestown
•
30.03.2009
•
4 cores /
8 threads
•
2.53 GHz
•
80W
🏆 Top #1850
Performance
Synthetic Score
5,259
PassMark
4,909
Efficiency
65.74
Intel released the Xeon E5540 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The processor is based on advanced 45 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 8 instruction threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 2.5 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 2.8 GHz when the system demands it. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 8 MB. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 80 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 30.03.2009 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon |
| Codename | Gainestown |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLBF6 |
Architecture
| Socket | 1366 |
| Microarchitecture | Nehalem |
| Process Node (CPU Node) | 45 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 731 million |
| Die Size | 263.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.533 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.8 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 2.66 GHz |
| Multiplier | 19.00 |
| Base Clock (BCLK) | 133 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 3 |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 80 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 4 909 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 113 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 65.74 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.