Xeon E5520
Xeon E5520 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E5520
1366
•
Gainestown
•
30.03.2009
•
4 cores /
8 threads
•
2.27 GHz
•
80W
🏆 Top #1913
Performance
Synthetic Score
4,757
PassMark
4,652
Efficiency
59.46
Intel released the Xeon E5520 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The hardware foundation of the die is based on 45 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. It features 4 cores and 8 threads, making it an excellent choice for modern tasks. In standard mode, the chip operates at 2.3 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 2.5 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 8 MB. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 80 W. While Xeon E5520 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 30.03.2009 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon |
| Codename | Gainestown |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLBFD |
Architecture
| Socket | 1366 |
| Microarchitecture | Nehalem |
| Process Node (CPU Node) | 45 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 731 million |
| Die Size | 263.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.266 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.533 GHz |
| Multiplier | 17.00 |
| Base Clock (BCLK) | 133 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 3 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 80 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 4 652 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 102 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 59.46 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.