Xeon E5-4667 v3
Xeon E5-4667 v3 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E5-4667 v3
2011-3
•
Haswell-EP
•
01.06.2015
•
16 cores /
32 threads
•
2.00 GHz
•
135W
🏆 Top #984
Performance
Synthetic Score
16,618
PassMark
15,397
Efficiency
123.10
Xeon E5-4667 v3 is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The chip is manufactured using a 22 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. It features 16 cores and 32 threads, making it an excellent choice for modern tasks. In standard mode, the chip operates at 2 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 2.9 GHz when the system demands it. For fast data exchange, 40 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 135 W. Regarding gaming performance, Xeon E5-4667 v3 is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 01.06.2015 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E5 |
| Codename | Haswell-EP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR22P |
Architecture
| Socket | 2011-3 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 2.60 million |
| Die Size | 356.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 32 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.9 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 2.3 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 68.30 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1024 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 40 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x40 |
| Interconnect Bus | 2x 9600 MT/s |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 135 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 15 397 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 461 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 123.10 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.