Xeon E5-4620
Xeon E5-4620 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E5-4620
2011
•
Sandy Bridge-EP
•
14.05.2012
•
8 cores /
16 threads
•
2.20 GHz
•
130W
🏆 Top #1277
Performance
Synthetic Score
11,237
PassMark
11,474
Efficiency
86.44
The Xeon E5-4620 processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The hardware foundation of the die is based on 32 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The CPU received 8 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 16 data threads. In standard mode, the chip operates at 2.2 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 2.6 GHz. For fast data exchange, 16 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 130 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 14.05.2012 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E5 |
| Codename | Sandy Bridge-EP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR0JP SR0L4 |
Architecture
| Socket | 2011 |
| Microarchitecture | Sandy Bridge |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 2.27 million |
| Die Size | 435.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.6 GHz |
| Multiplier | 26.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 130 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 11 474 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 974 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 86.44 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.