Xeon E5-4610
Xeon E5-4610 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E5-4610
2011
•
Sandy Bridge-EP
•
14.05.2012
•
6 cores /
12 threads
•
2.40 GHz
•
130W
🏆 Top #1267
Performance
Synthetic Score
11,351
PassMark
23,354
Efficiency
87.32
Intel released the Xeon E5-4610 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The processor is based on advanced 32 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The computational arsenal of this model includes 6 cores, capable of executing 12 instruction threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 2.4 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 2.9 GHz. For fast data exchange, 15 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 130 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 14.05.2012 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E5 |
| Codename | Sandy Bridge-EP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR0JJ SR0KS |
Architecture
| Socket | 2011 |
| Microarchitecture | Sandy Bridge |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 2.27 million |
| Die Size | 435.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.9 GHz |
| Multiplier | 24.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 15 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 130 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 23 354 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 474 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 87.32 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.