Xeon E5-2699A v4
Xeon E5-2699A v4 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E5-2699A v4
2011-3
•
Broadwell-EP
•
25.10.2016
•
22 cores /
44 threads
•
2.40 GHz
•
145W
🏆 Top #554
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
31,290
PassMark
45,072
Efficiency
215.79
Meet Xeon E5-2699A v4 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The die is produced using 14 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. Multitasking is implemented through 22 cores and 44 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 2.4 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3.6 GHz. Thanks to 55 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The TDP level for this model is set within 145 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 25.10.2016 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Xeon E5 |
| Codename | Broadwell-EP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR30Y QLPM |
Architecture
| Socket | 2011-3 |
| Microarchitecture | Broadwell |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 7.20 million |
| Die Size | 456.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 22 |
| Total Threads | 44 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 3 GHz |
| Multiplier | 24.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 76.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1408 KB |
| L2 Cache | 5.5 MB |
| L3 Cache | 55 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x40 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 145 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 45 072 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 145 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 215.79 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.