Xeon E5-2699 v3
Xeon E5-2699 v3 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E5-2699 v3
2011-3
•
Haswell-EP
•
08.09.2014
•
18 cores /
36 threads
•
2.30 GHz
•
145W
🏆 Top #908
Performance
Synthetic Score
18,667
PassMark
32,999
Efficiency
128.74
Meet Xeon E5-2699 v3 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The processor is based on advanced 22 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. It features 18 cores and 36 threads, making it an excellent choice for modern tasks. In standard mode, the chip operates at 2.3 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 3.6 GHz when the system demands it. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 45 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 145 W in standard operating mode. Regarding gaming performance, Xeon E5-2699 v3 is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 08.09.2014 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E5 |
| Codename | Haswell-EP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR1XD |
Architecture
| Socket | 2011-3 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 2.60 million |
| Die Size | 356.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 18 |
| Total Threads | 36 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 2.8 GHz |
| Multiplier | 23.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 68.30 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1152 KB |
| L2 Cache | 4.5 MB |
| L3 Cache | 45 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x40 |
| Interconnect Bus | 2x 9600 MT/s |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 145 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 32 999 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 919 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 128.74 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.