Xeon E5-2698A v3
Xeon E5-2698A v3 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E5-2698A v3
2011-3
•
Haswell-EP
•
18.11.2014
•
16 cores /
32 threads
•
2.80 GHz
•
165W
🏆 Top #921
Performance
Synthetic Score
18,337
Efficiency
111.13
Intel released the Xeon E5-2698A v3 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The chip is manufactured using a 22 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 16 cores and 32 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 2.8 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3.2 GHz. For fast data exchange, 40 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 165 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 18.11.2014 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E5 |
| Codename | Haswell-EP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR21C |
Architecture
| Socket | 2011-3 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 2.60 million |
| Die Size | 356.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 32 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.2 GHz |
| Multiplier | 28.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 68.30 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1024 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 40 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x40 |
| Interconnect Bus | 2x 9600 MT/s |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 165 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 18 337 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 197 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 111.13 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.