Xeon E5-2690
Xeon E5-2690 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E5-2690
2011
•
Sandy Bridge-EP
•
06.03.2012
•
8 cores /
16 threads
•
2.90 GHz
•
135W
🏆 Top #992
Performance
Synthetic Score
16,423
PassMark
16,586
Efficiency
121.65
Meet Xeon E5-2690 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The processor is based on advanced 32 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The computational arsenal of this model includes 8 cores, capable of executing 16 instruction threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 2.9 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3.8 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 20 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 135 W in standard operating mode. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 06.03.2012 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E5 |
| Codename | Sandy Bridge-EP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR0HA SR0L0 |
Architecture
| Socket | 2011 |
| Microarchitecture | Sandy Bridge |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 2.27 million |
| Die Size | 435.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 29.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 20 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 135 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 16 586 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 677 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 121.65 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.